Trénujeme a sportu se věnujeme už od roku 1973. Přidejte se k nám!
 

Psali o nás v MF Dnes

Psali o nás v MF Dnes

V sobotu 2.4. vyšel v novinách MF Dnes novinový článek o našem oddílu. Rozhovor pro MF Dnes poskytl trenér Miroslav Hýsek.

 

 

 

 

Karatisté z jižních Čech byli nejlepší mezi seniory

V Lovosicích získali Jihočeši spoustu medailí. Potvrdilo se, že jeden z bojových sportů má v Jihočeském kraji stále dobrou základnu a udržuje úspěšnou tradici

 

V Lovosicích se uskutečnilo mistrovství republiky seniorů v karate - kumite. TJ Karate České Budějovice získala čtyři tituly a celkem devět medailí. První byli Milan,  Popelka, V. Kočí a Veithová. Stříbrné získali J. Kočí a Domín, bronzové Šmajcl, Šulda a Ptáček. Další úspěchy přidali členové strakonického klubu. Druhý byl Mach a třetí Petříková. Kubička z Fight Clubu České Budějovice získal stříbrnou medaili. Bojové sporty mají na jihu Čech tradici. Patří mezi ně i karate. Oddíl TJ Karate České Budějovice je dlouhodobě jedním z nejlepších klubů v Česku. Úspěchy sbírá i na mezinárodních soutěžích. I když je teprve  začátek dubna, má TJ Karate v letošním roce už dost úspěchů. Stal se celkově nejlepším klubem v lize kumite. Na mistrovství seniorů v Lovosicích získal uvedené úspěchy. Trenér českobudějovických karatistů Miroslav Hýsek vidí několik důvodů dobrých výsledků. „Naši trenéři jsou vynikající bývalí závodníci a mají vzdělání v oblasti sportu,“ uvedl jeden z nich.  Dbáme i na dlouholetou tradici karate v kraji a na velkou účast na soutěžích v Česku i  zahraničí.“ Českobudějovický klub je pověstný tvrdou a také kvalitní přípravou. Závodní část klubu dětí i dospělých trénuje třikrát týdně. Navíc mají všichni další fyzický trénink. „Když jsem se připravoval na mistrovství Evropy nebo světa, tak jsem cvičil i třikrát denně,“ upřesnil Hýsek. Patří k těm, co byli úspěšní jako soutěžící, a proto jeho zkušenosti platí. Není lehké se do závodní skupiny klubu dostat a udržet. „Karatisté, kteří tu chtějí být, musí prokazovat pohybové a technické schopnosti,“ vysvětlil trenér. „Dále jsou každé tři měsíce fyzické testy, které musejí členové závodní části klubu splnit.“ Kromě tréninků mají českobudějovičtí karatisté i soustředění. O letních prázdninách týdenní a v rámci příprav na soutěže víkendová. Za sezonu je jich až 10. Ani někteří profesionálové či kluby dalších nejvyšších soutěží nemají takovou přípravu. Hlavní cíl TJ Karate v letošní sezoně je start na většině závodů v Česku. A také se chce účastnit celé série Středoevropské ligy. Ta je dost prestižní. Oddíl nabízí i další, nejen sportovní, možnosti. V prostorách TJ Karate otevřel obchůdek se specializovaným vybavením na svůj sport a s možností občerstvení. Nabízí i netradiční druhy cvičení. Kromě karate typu shotokan i allkampf-jitsu také gymnastiku a sebeobranu. Českobudějovický klub má jednou týdně speciální tréninky. Praktikuje metodu CrossFit. Je to druh speciálního tréninku, který používají elitní policejní a vojenské jednotky. Například i nejlepší atleti cvičí CrossFit pro získání tělesné a fyzické síly. TJ Karate má  přibližně 250 členů a devět trenérů. A nejen to. Patří sem i další menší subjekty z Borovan, Boršova či SK a TJK Vodňany. Úspěchem je i zájem o karate. Každý rok na nábor klubu přijde kolem 40 dětí.

Napsal Michal Heřman