Trénujeme a sportu se věnujeme už od roku 1973. Přidejte se k nám!
 

Lucie Veithová sedmá na Karate 1 - World cup Slovinsko

Lucie Veithová sedmá na Karate 1 - World cup Slovinsko

V sobotu 16. března se naši závodníci zúčastnili dalšího kola světové ligy karate ve Slovinsku. Lucie Veithová již po druhé v řadě obsadila na této světové lize bodované 7. místo. Zveřejňujeme také rozhovor s Lucií Veithovou před těmito významnými turnaji.

 

Slovinsko -  Karate 1 World cup   

Lucka Veithova (25 zavodnic):1. kolo porazila Rusku 5:2, ve druhém kole porazila Italku 3:0, ve 3. kole smolně prohrála 1:2 s Chorvatkou, která se probojovala až do finále a Lucka nastoupila v repasaži, kde bohužel podlehla po vyrovnaném boji srbské zavodnici a obsadila celkové 7. misto!!! Honza Kočí (48 zavodniků) bohužel podlehl v prvním kole bývalému mistru světa ze Srbska. Gratulujeme Lucce k dalšimu pěknému umistěni na světovém turnaji.

 

Fotografie najdete ZDE

 

Rozhovor s Luckou Veithovou



Veithová: změnila jsem přístup k tréninkům, abych mohla ještě něčeho dosáhnout

Přinášíme rozhovor s nadějnou českobudějovickou karatistkou Lucií Veithovou, která má v březnu plný program. V letošním roce ji navíc čekají dva evropské šampionáty.

Vraťme se k vašemu účinkování na MS v Paříži. Jak jste si turnaj užila, jaké jste měla osobní cíle a s jakými pocity jste se vracela domů? S Chorvatkou jste prohrála těsně 3:4. Vyčítáte si zpětně tento zápas?


Účast na MS v Paříži patří k mým největším zážitkům. Šlo o mou premiéru na MS a nedokázala jsem si představit, co mě čeká. I přes nepříjemnou chřipku, která mě po příletu skolila, jsem podala stoprocentní výkon, věřila jsem si a dokázala
jsem tak konkurovat chorvatské medailistce z ME 2012. Sice
v posledních 10 sekundách zápasu byl její čtvrtý bod jednoznačným kontaktem, ale nemělo význam si udržet případnou remízu, protože by rozhodčí patrně rozhodli v její prospěch. Vyčítat si zpětně tento zápas asi nemá smysl,
důležité je umět akceptovat každý výsledek, ale jen za předpokladu, že přípravě a samotným zápasům na turnaji bylo vynaloženo veškeré úsilí.

 

Na začátku roku 2012 jste prodělala mononukleózu. Je možné, že vám tato nepříjemnost výrazně uškodila v plánech pro minulý rok, potažmo pro MS?

Nebylo to zrovna nejlépe načasované. Měla jsem tři týdny do
MČR a myšlenka, že budu muset nejméně na tři měsíce vysadit veškerý sport, byla pro mě nepředstavitelná. Na chvíli se mi „zhroutil“ svět, i co se týče školy, protože studovat tělesnou výchovu s jakýmkoli handicapem je opravdu složité. Nakonec jsem však měla velké štěstí. Dva týdny jsem nesměla sportovat a pak jsem se s plným nasazením vrátila znovu do hry. Zvýšila se mi značně
fyzická kondice a zjistila jsem, že je nejvyšší čas změnit svůj přístup k tréninku, pokud chci něco v tomto sportu dokázat.

Skončil druhý měsíc nové sezony. Na co nejvíce jste se v něm připravovala a co vás v nejbližších týdnech čeká?

Pracovali jsme zejména na zvýšení fyzické kondice prostřednictvím kruhového tréninku a spinningu ve Viva Fitnes. Nyní se v tréninku věnujeme pouze kumite,
kde postupně zvyšujeme dávky. Zaměřujeme se hlavně na kopy, podmety a na práci v klinči. V březnu se chystám na Premier League do Nizozemí, na World Cup do Slovinska a koncem měsíce se zúčastním MČR seniorů v Hradci
Králové. 

Máte za sebou velké soustředění s několikanásobným mistrem světa Christophem Pinnou. Dokážete zhodnotit prvky, které díky tomu zlepšíte a použijete v následujících soutěžích? Co nového vám soustředění dále nabídlo?

Bylo to opravdu skvělé soustředění, které stálo za to. Christophe Pinna je zastáncem toho, že každá kombinace technik musí mít určitý rytmus a že veškerý úspěch se skrývá v práci nohou. Jeho kombinace a finty používám již delší dobu a díky jedné z nich se mi poprvé podařilo bodovat na ME 2010 v Srbsku.

Jaké soutěže budou pro vás v letošní sezoně vrcholem a s jakými cíli na ně pojedete?

Mám vždy jediný cíl, a to podat v každém zápase maximální výkon, nedělat ty samé chyby a využít toho, co jsem si v tréninku osvojila. Jiné konkrétní cíle si nevytyčuji, protože jsou pro mě psychicky svazující. Každý mezinárodní
turnaj v zahraničí je pro mě jakýmsi dílčím důležitým vrcholem, kde si mohu svou přípravu ověřit, avšak všechno to letos směřuje k ME i k akademickému ME v Budapešti, která se konají v květnu a v červenci.

Trenér TJK Miroslav Hýsek se nechal v uplynulé sezoně slyšet, že by rád výrazněji prorazil na soutěžích v zahraničí. Vy patříte mezi pověstná esa oddílu. Cítíte určitou zodpovědnost na svou osobu? Přeci jen jste již velmi zkušená závodnice.

Ano, často se cítím pod tlakem. Není snadné splnit očekávání trenéra a vůbec uspokojit své vysoké nároky na sebe sama. Nicméně někdy je potřeba se vyrovnat i s neúspěchem, tak to v životě chodí, a já se z něho mohu akorát poučit. Zatím se však nepovažuji za velmi zkušenou závodnici, stále si myslím, že jsem ještě relativně mladá a že zkušenosti se dostavují teprve až v posledních dvou třech letech v kategorii seniorů.


Máte kromě oddílových tréninků i další osobní, které si přidáváte navíc? Čeho se většinou týkají nebo máte své metody, které vás při trénincích dokáží motivovat k větším výkonům?

Týdně absolvuji tři tréninkové jednotky kumite a jednu jednotku kruhového tréninku. Občas si ráda zatrénuji na hodině Extreme trainingu pod vedením Jana Kůzla v našem oddíle. Avšak co jsem si v poslední době opravdu oblíbila,
je především běh a plavání, udržuji si tak fyzickou zdatnost a posouvám své hranice ve vytrvalosti.

V čem máte podle sebe největší mezery, na kterých je potřeba stále pracovat?

Vždy se něco najde, co mohu zdokonalit. Stále se snažím zlepšovat kopy, podmety a práci v klinči, to co zrovna v současné době trénujeme. Jinak mi chybí asi kvalitnější obrana a schopnost vyvíjet na soupeře výraznější tlak.

 

Michal Heřman

Slovinsko