jsou koncentrátem zkušeností mnoha generací bojovníků, kteří tyto techniky často používali v reálném boji o záchranu svého života. Každý pohyb v karate byl tisíckrát ověřován a dotvářen do výsledné podoby, která představuje optimální variantu k dosažení cíle.
Bojová technika karate je výslednou technikou, složenou z postoje a přesunů v postoji a samotných bojových technik (kryty, údery, kopy) a všech detailů těchto technik a principů bojových umění, i využívání sčítání a směru síly, točivý moment. Výsledná technika je součástí techniky dýchání, psychického stavu a ovládání mysli (koncentrace, vnímání, prázdná mysl). Technika je výsledkem pohybu celého těla. Proto je technika komplexním oborem bojových umění, kterou ovlivňuje vše, jehož výsledkem je ovlivnění všeho (síla, zdraví, sebeobrana, obratnost, fyzická kondice, psychické zdravý atd.). Proto jsou také veškerá bojová umění složená tím co je, i vším tím co není a ovlivňuje vše co je, i to vše co není (filozofie bojových umění, zenový buddhizmus).
Některé techniky se od sebe liší jen nepatrně a pro nezkušeného karatistu mohou často připadat stejné. Například: technika oi-cuki a gjaku-cuki vypadají na první pohled jako dva stejné údery, mají dokonce stejnou dráhu, úderovou plochu i polohu zápěstí (po dokončení úderu palec pěsti směřuje dolů), tyto dvě techniky mají totiž stejný základ, vychází z techniky čaku-cuki prováděné bez postoje (nohy stojí u sebe). Oi-cuki a gjaku-cuki jsou stejným úderem jako čaku-cuki, ale s postojem. V bojovém postoji se nachází jedna noha vpředu a druhá vzadu. Takovéto rozpoložení rozděluje postoj na levý a pravý. Přičemž u pravého postoje se pravá noha nachází vpředu a u levého postoje se přední noha nachází vzadu. U techniky oi-cuki se provádí úder stejnou stranou, jaký tvoří postoj. To znamená, že pokud jste zaujali levý postoj, úder provádíte levou rukou. Proto se úder oi-cuki nazývá stejnostranným úderem. Gjaku-cuki je pravý opak techniky oi-cuki. Nazývá se různostranným úderem, protože, úder provádíte opačnou stranou než je postoj. To znamená, že pokud zaujmete levý postoj, provedete úder pravou rukou. Stejný princip Oi a Gjaku lze také aplikovat pro kopy (geri).
Celý bojový pohyb se skládá z mnoha částí. Každý bojový pohyb se může provést v nějakém bojovém postoji, kterých existuje celá řada. Každý bojový pohyb je možno provést na místě nebo pomocí přesouvání se a otoček. A nakonec, každý bojový pohyb je možno provést konkrétní bojovou technikou útočnou nebo obrannou, přičemž můžete použít paží a rukou nebo nohou. Podobným způsobem jsou techniky dále členěny a rozdělovány až do nejmenších detailů pohybu.